برای اینجانب باعث سرور است که به حول و قوه الهی ترجمه کتاب ارزشمند: THE CHEMISTRY OF FRAGRANCES FROM PERFUMER TO CONSUMER""به اتمام رسیده و این امکان فراهم شده که به عنوان خدمتی به جامعه عطر ایران تقدیم ایشان شود.
صنعت عطر در کشور ایران مهجور مانده و فعالیت تولیدی در این زمینه بیشتر در کارگاه های اسانس گیری محدود می شود. علاوه بر نبود صنعت عطرسازی در کشور، رشته های دانشگاهی مرتبط، منابع علمی دانشگاهی تآلیفی و ترجمه شده، انجمن های تخصصی و هم چنین اطلاعات تخصصی نداشتن تجار و فروشندگان عطر، ما را بر آن داشت تا برای تقدیم اثر حاضر اقدام کنیم تا بلکه چراغ راهی برای افراد مستعد کار در این زمینه باشد، همواره امید داشته ام روزی ایران عزیز اسلامی ما نیز در تولید مواد اولیه و ترکیبات عطری حرفی برای گفتن داشته باشد و بتواند حداقل بخشی از نیاز فزاینده ی خود را تآمین نماید.
در این کتاب مطالب مفید و قابل توجهی در مورد حس بویایی، تاریخچه عطر و تحولات آن، توسعه عطر و صنعت عطرسازی، چگونگی پیدایش عطرهای جدید، مواد معطر طبیعی و چگونگی استحصال آن ها، مواد اولیه طبیعی و شیمیایی تشکیل دهنده عطرهای امروزی، تفاوت مواد اولیه طبیعی و سنتز شده، ساختار مولکولی و فرمول مواد اولیه، نقش و چگونگی کاربرد صنعتی عطر، ساختار کارخانه تولید عطر، چگونگی تولید عطرهای مورد درخواست مشتری، چگونگی عملکرد یک پرفیومر در طراحی عطر، ویژگی های بوی عطر و عوامل مختلف موثر در آن، سم شناسی و بهداشت عطر، چگونگی به کار بردن عطر در محصولات نهایی، آنالیز عطرها و مواد اولیه سازنده آن ها ارائه می شود.
کتاب حاضر با نگاه ارائه مطالبی علمی، قابل استناد و کاربردی برای جامعه عطری کشور اعم از افرادی که به صورت علمی و تخصصی عطرسازی را دنبال می کنند، متخصصینی که در این عرصه مشغول اند، تجار و فروشندگان محترمی که در این صنعت مشغول فعالیت هستند، مسئولین فنی و کارشناسان کارخانه های مختلف آرایشی و بهداشتی، مردم علاقمند به عطر و افرادی که به صورت عادی عطر مصرف می کنند با توجه به شیمی ترکیبات معطر، مطرح شده است و به همین جهت نام کتاب "شیمی عطرها از طراح تا مصرف کننده" می باشد بنابراین برای عموم مردم از افرادی که در پی آشنایی با شیمی عطر هستند تا مصرف کنندگان معمولی و مردم عادی قابل استفاده است.
امید است مطالعه این کتاب باعث رشد و افزایش آگاهی فروشندگان محترم بازار و افراد فعال در صنایع مرتبط با عطرسازی شود و در خروجی کار آن ها مؤثر باشد.
یکی از نقاط قوت این کتاب وارد نشدن به مقوله FLAVOR و پرداختن تخصصی به FRAGRANCE است، این مسئله موجب شده مؤلف محترم تقریبا بتواند وارد همه ی حوزه های مرتبط با FRAGRACE بشود و این مفید بودن این کتاب را برای افراد مرتبط با صنعت عطر افزایش داده است، تنها سرفصلی که مؤلف وارد آن نشده است مبحث "آروماتراپی" است که آن هم به حوزه پزشکی باز می گردد.
برای ترجمه کتاب حاضر مدت زمان زیادی صرف شده تا این اثر به بهترین شکل ممکن به صورت روان و ساده و در عین حال با توجه به اصول ترجمه و حفظ امانت داری در رساندن منظور مؤلف محترم جناب آقای "دیوید پایبس" و توجه علمی به بخش های تخصصی کتاب ارائه گردد.
با توجه به پیشرفت هر روزه تکنولوژی، تغییرات متناوب در صنعت عطرسازی و بازار، آمار و ارقام اطلاعات این کتاب به سال تآلیف آن برمی گردد و ممکن است با اطلاعات امروز یکی نباشد. برای اطلاع دقیق تر باید به آمار روز مراجعه کرد.
امیدوارم در آینده شاهد ترجمه و تآلیف کتاب های بیشتری در این زمینه باشیم و ما نیز به سهم خود توفیق ادامه ی این مسیر را پیدا کنیم و بتوانیم دانش مردم را در زمینه عطر ارتقاء بخشیم و سهمی در رشد و شکوفایی صنعت عطر در کشور ایفا کنیم. در پایان لازم است از همت جناب آقای مهندس بابایی در بازخوانی و بازنگری تخصصی این اثر کمال تشکر و قدردانی را داشته باشم.

حسن بیرانوند
مدیر عامل شرکت گلبرگ خاطره